W jaki sposób warto budować swoją historię kredytową?

W dzisiejszych czasach większość osób korzysta z kredytów, kiedy decydują się na zakup mieszkania lub budowę domu. Kredyty hipoteczne to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Oczywiście, tradycyjne kredyty konsumenckie również cieszą się powodzeniem, jednak nie każdy jest zmuszony z nich korzystać. Kiedyś kredyt na budowę domu lub zakup samochodu można było otrzymać znacznie łatwiej, niż w dzisiejszych czasach. Z powodu wysokiej ilości przyznanych kredytów, wiele instytucji finansowych popadło jednak w tarapaty, kiedy na rynku pojawił się kryzys ekonomiczny.

Aby móc otrzymać od banku środki, trzeba spełnić kilka ważnych warunków. Wiele zależy oczywiście od kwoty kredytu oraz okresu spłaty, dlatego sytuacja każdego kredytobiorcy jest inna. Najważniejsze jest posiadanie źródła dochodów, które można udokumentować. Najlepiej, jeżeli jest to stały dochód na podstawie umowy o pracę, ponieważ wtedy bank może mieć pewność, że klient będzie w stanie spłacać zobowiązanie.

Zdolność kredytowa

Kolejną kwestią jest zdolność kredytowa, którą ustala się na podstawie różnych czynników. Jednym z nich jest oczywiście ilość posiadanych aktualnie zobowiązań i ich wysokość. Inną, pozytywna historia kredytowa. Oceniana jest na podstawie raportów z Biura Informacji Kredytowej, które powstają na skutek wszystkich wcześniejszych zobowiązań. Jeżeli ktoś w terminie spłaca swoje rachunki i kredyty, nie powinien obawiać się negatywnej oceny. Problem mogą mieć jednak klienci, którzy mają spore opóźnienia w spłacie lub egzekucje komornicze na swoim koncie.

Każdy ma możliwość zalogowania się do serwisu BIK i sprawdzenia, jakie informacje o zobowiązaniach się w nim znajdują. Istnieje też możliwość pobrania szczegółowego raportu, który dwa razy do roku jest całkowicie bezpłatny. W taki sposób można zweryfikować, czy w BIK znajdują się na pewno aktualne i prawdziwe dane. W innej sytuacji należy koniecznie wyjaśnić takie rozbieżności.

Pozytywna historia kredytowa

Wszystkie zobowiązania, które pojawią się w BIK stanowią historię kredytową. Wbrew pozorom, znacznie łatwiej jest otrzymać kredyt osobom, które mają na swoim koncie już kilka kredytów lub zakupów na raty, niż takim, które nigdy nie pożyczały pieniędzy. Nie ma bowiem możliwości oceny wypłacalności takich osób. Chcąc w przyszłości zaciągnąć kredyt hipoteczny, warto wcześniej dokonać choćby niewielkich zakupów na raty lub zaciągnąć kredyt konsumencki.

Bardzo ważna jest też terminowa spłata zobowiązań. Jeśli opóźnienie w spłacie wyniesie więcej niż trzydzieści dni, automatycznie jest ono odnotowywane w BIK. Podobnie sytuacja wygląda po przekroczeniu sześćdziesięciu dni. Najlepiej starać się więc, aby raty wpływały maksymalnie na kilka dni po terminie. Wówczas historia kredytowa będzie prezentowała się najlepiej. Oczywiście, w przypadku negatywnej historii, nadal warto starać się o kredyt, a jednocześnie sukcesywnie naprawiać ją poprzez terminową spłatę innych zobowiązań. Dane z BIK znikają po pięciu latach od zakończenia zobowiązania.